Потребител (Работодател)

Много от продуктите, които влизат в обхвата на директивите от Нов подход се използват на работно място. Съгласно директивите, разработени и приети на базата на член 138 от Договора за Европейската общност, работодателите трябва да изпълняват съответните задължения, произтичащи от използването на работни съоръжения на работно място. Работодател е всяко физическо или юридическо лице, което има трудовоправни взаимоотношения с работник (т.е. онова лице, чиито услуги ползва работодателя) и което носи отговорността, произтичаща от управлението на дадено предприятие или учреждение.

Съгласно Директивата за минималните изисквания за безопасен и здравословен труд при използване на работни съоръжения от работниците по време на работа (Директива 89/655/ЕЕС, изменена с Директива 95/63/ЕС), работодателят е длъжен да вземе всички необходими мерки, за да гарантира, че работните съоръжения (например машини и апаратура), които са на разположение на работниците са подходящи за извършваната от тях работа и могат да бъдат използвани без да представляват заплаха за тяхната безопасност и здраве. Работодателят може да закупува или да използва само такива работни съоръжения, които съответстват на разпоредбите на приложимите директиви или на минималните изисквания, формулирани в приложението на Директива 89/655/ЕЕС, в случай че друга директива не се прилага или пък се прилага частично. Работодателят трябва също така да вземе необходимите мерки, за да гарантира, че работните съоръжения се поддържат на изискваното в гореспоменатите директиви ниво. Освен това работодателят е длъжен да информира и обучи работниците във връзка с използването на работните съоръжения.

В съответствие с Директивата за минималните изисквания за безопасен и здравословен труд при използване на лични предпазни средства от работниците по време на работа (Директива 89/656/ЕЕС), гореспоменатите лични предпазни средства трябва да бъдат проектирани и произведени в съответствие с изискванията за безопасност на Общността (и по-специално в съответствие с изискванията на Директивата за личните предпазни средства). Освен това едно лично предпазно средство трябва да осигурява необходимата защита по отношение на рисковете, във връзка с които то се използва като предпазно средство, трябва да отговаря на съществуващите условия на работното място, трябва да бъде съобразено с ергономичните изисквания и здравословното състояние на работника, трябва да е по размер на лицето, което го използва и да бъде съвместимо с друго лично предпазно средство, в случаите, когато е необходимо да бъдат използвани едновременно няколко лични предпазни средства. Преди да е избрал личното предпазно средство работодателят би трябвало да го подложи на оценяване, за да установи до каква степен то отговаря на изискванията.

Съгласно Директивата за минималните изисквания за безопасен и здравословен труд при използване на видеодисплей от работниците по време на работа (Директива 90/270/ЕЕС), работодателите са длъжни да направят анализ на работното място и оценка на условията за безопасен и здравословен труд и по-специално на рисковете от евентуално увреждане на зрението на работниците, на рисковете от възникване на евентуални здравословни проблеми или на проблеми, породени от психическо натоварване. Директивата формулира също така минималните изисквания по отношение на видеодисплеите и на други подобни съоръжения.

В съответствие с Директивата относно прилагането на мерки, имащи за цел подобряване на условията на безопасен и здравословен труд (Директива 89/391/ЕЕС), всеки работник е длъжен да се грижи, в рамките на своите възможности, за своята безопасност и здраве и за безопасността и здравето на други лица, които по време на работа могат да бъдат пряко засегнати от неговите действия. Така например, работниците трябва да съблюдават инструкциите, които са получили по време на обучение или от техния работодател и да използват правилно както машините, апаратурата и другите производствени средства, така и личните предпазни средства.

Директиви 89/391/ЕЕС, 89/655/ЕЕС, 89/656/ЕЕС и 90/270/ЕЕС установяват минимални изисквания за безопасен и здравословен труд. Следователно държавите-членки могат да приемат или поддържат по-строги разпоредби, при условие че те не са в противовес с Договора за Европейската общност. Освен това разпоредбите на директивите от Нов подход трябва да бъдат спазвани, в следствие на което допълнителните национални разпоредби не могат да налагат изискване за изменение на продукти, които са включени в обхвата на някоя от директивите от Нов подход, нито да влияят на условията за пускане на тези продукти на пазара.

В края на 1997 г. в българското законодателство е приет Закон за здравословни и безопасни условия на труд , който е претърпял няколко изменения и допълнения, последното от които през 2004 г.

Търговско-промишлена палата - Стара Загора
6000 Стара Загора, ул. Г.С.Раковски 66, тел./факс 042 626033, 626297, 39627,
e-mail: office@chambersz.com,
web site: www.chambersz.com