Начало

НАРЕДБА за съществените изисквания и оценяване на съответствието на електрически съоръжения, предназначени за използване в определени граници на напрежението

Приета с ПМС № 182 от 6.07.2001 г., обн., ДВ, бр. 62 от 13.07.2001 г., в сила от 14.01.2003 г., изм. и доп., бр. 74 от 22.08.2003 г.

СЪДЪРЖАНИЕ

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Глава втора
СЪЩЕСТВЕНИ ИЗИСКВАНИЯ

Глава трета
ОЦЕНЯВАНЕ НА СЪОТВЕТСТВИЕТО

Глава четвърта (Нова - ДВ, бр. 74 от 2003 г.)
РЕД ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ НА ЛИЦА ЗА ИЗГОТВЯНЕ НА ЕКСПЕРТЕН ДОКЛАД ЗА СЪОТВЕТСТВИЕТО

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
 

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1.

Наредбата определя:

1. съществените изисквания към електрическите съоръжения, предназначени за използване при променливо напрежение от 50 V до 1000 V и постоянно напрежение от 75 V до 1500 V;

2. процедурата за оценяване на съответствието със съществените изисквания и начина на удостоверяване на съответствието;

3. (нова - ДВ, бр. 74 от 2003 г.) условията и реда за издаване на разрешения на лица, които изготвят експертен доклад за съответствието.

Чл. 2.

Наредбата не се прилага за:

1. електрически съоръжения, предназначени за използване в експлозивна атмосфера;

2. електрически съоръжения, предназначени за използване в радиологията и медицината;

3. електрически обзавеждания на пътнически и товарни асансьори;

4. електромери;

5. щепселни съединения за битови и подобни цели;

6. управляващи устройства за електрически огради;

7. явлението радиосмущение;

8. специални електрически съоръжения, предназначени за използване на кораби, самолети или железници, отговарящи на изискванията за безопасност, установени от международни организации, към които Република България се е присъединила.

Чл. 3.

(Доп. - ДВ, бр. 74 от 2003 г.) Електрическо съоръжение може да се пуска на пазара само ако е конструирано и произведено съгласно установената инженерна практика по отношение на безопасността в съответствие със съществените изисквания по глава втора и при правилното му монтиране, поддържане и използване по предназначение не застрашава безопасността на хората, домашните животни или вещите.

Чл. 4.

Задължението за оценяване на съответствието на електрическото съоръжение с изискванията на наредбата е на лицето, което го пуска на пазара.

Чл. 5.

(1) Електрическо съоръжение, конструирано и произведено съгласно изискванията на българските стандарти, които въвеждат хармонизираните европейски стандарти, се счита, че съответства на съществените изисквания на наредбата.

(2) Когато няма стандарти по смисъла на ал. 1 за електрическото съоръжение, което се пуска на пазара, лицето по чл. 4 трябва да докаже, че използваните технически решения осигуряват съответствие на електрическото съоръжение със съществените изисквания на наредбата.

Чл. 5а. (Нов - ДВ, бр. 74 от 2003 г.)

(1) Когато при проверка от органите за надзор на пазара почл. 27, ал. 2 от Закона за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП) възникнат съмнения за съответствието на електрическо съоръжение с изискванията на наредбата, производителят или неговият упълномощен представител може да представи експертен доклад, изготвен от лице, получило разрешение за изготвяне на експертен доклад за съответствието.

(2) За да изготви експертен доклад за съответствието лицето, получило разрешение съгласно глава четвърта, трябва:

1. да прегледа техническото досие на електрическото съоръжение, за да определи дали при проектирането стандартите по чл. 5, ал. 1 са приложени изцяло, частично или не са приложени;

2. да извърши подходящи проверки и необходимите изпитвания, за да провери съответствието на електрическото съоръжение със стандартите по чл. 5, ал. 1, в случай че производителят е приложил съответните стандарти;

3. да извърши подходящи проверки и необходимите изпитвания, за да провери дали използваните технически решения от производителя са съобразени със съществените изисквания, в случай че стандартите по чл. 5, ал. 1 не са приложени.

Чл. 6.

Електроразпределителните предприятия при включване на потребители към разпределителната мрежа или при захранване на използвано от тях електрическо съоръжение не могат да определят изисквания за безопасност, по-строги от предвидените в наредбата.

Съдържание

Глава втора
СЪЩЕСТВЕНИ ИЗИСКВАНИЯ

Чл. 7.

(1) Съществените характеристики, познаването и съобразяването с които осигурява безопасно използване на електрическото съоръжение, трябва да бъдат нанесени върху съоръжението или ако това е невъзможно - в придружаващо указание.

(2) Наименованието (фирмата) на производителя или търговската марка трябва да са ясно изписани върху електрическото съоръжение или ако това е невъзможно - върху опаковката.

(3) Електрическото съоръжение и неговите съставни части трябва да са изработени по начин, който позволява безопасно сглобяване и свързване.

(4) Електрическото съоръжение трябва да е проектирано и изработено по начин, който осигурява защита от опасностите, посочени в чл. 8, при условие че:

1. се използва по предназначение, и

2. се поддържа по изискващия за съоръжението начин.

Чл. 8.

(1) Защитата от опасности, дължащи се на електрическото съоръжение или на външни въздействия върху електрическото съоръжение, се осигурява чрез мерки от технически характер в съответствие с изискванията по чл. 7.

(2) Мерките от технически характер за защита от опасности, дължащи се на електрическото съоръжение, трябва:

1. да осигуряват подходяща защита на хората и домашните животни срещу опасност от физическо нараняване или друго увреждане, което може да бъде причинено от директен или индиректен електрически допир;

2. да не създават такива температури, електрически дъги или лъчения, които биха причинили опасност;

3. да защитават достатъчно хората, домашните животни и вещите от опасности от неелектрически характер, които могат да бъдат причинени от електрическото съоръжение и са известни от практиката;

4. да осигуряват изолацията да е съобразена с предвидимите условия на работа на електрическото съоръжение.

(3) Мерките от технически характер за защита от опасности, дължащи се на външни въздействия върху електрическото съоръжение, трябва да осигурят:

1. електрическото съоръжение да издържа на очакваните механични натоварвания така, че да не застрашава хората, домашните животни и вещите;

2. електрическото съоръжение да издържа немеханични влияния при очаквани условия на околната среда и да не застрашава хората, домашните животни и вещите;

3. електрическото съоръжение да не застрашава хората, домашните животни и вещите в предвидими условия на претоварване.

Съдържание

Глава трета
ОЦЕНЯВАНЕ НА СЪОТВЕТСТВИЕТО

Чл. 9.

(Изм. - ДВ, бр. 74 от 2003 г.)

(1) Всяко електрическо съоръжение преди пускане на пазара подлежи на процедура за оценяване на съответствието - Вътрешен производствен контрол.

(2) Вътрешният производствен контрол е процедура, чрез която производителят или неговият упълномощен представител, изпълняващ задълженията по чл. 10, осигурява и декларира, че електрическото съоръжение отговаря на приложимите за него изисквания на наредбата.

(3) Производителят или неговият упълномощен представител трябва да нанесе върху всяко изделие маркировката за съответствие съгласно Наредбата за маркировката за съответствие със съществените технически изисквания към продуктите (ДВ, бр. 66 от 2000 г.) и да изготви писмена декларация за съответствие.

(4) Декларацията за съответствие трябва да съдържа:

1. наименованието и адреса на производителя или на неговия упълномощен представител;

2. описание на електрическото съоръжение;

3. номера (номерата) на стандарта (стандартите) по чл. 5, ал. 1, които са приложени, и/или наименованието на документа, съдържащ описание на използваните технически решения по чл. 5, ал. 2;

4. името и длъжността на лицето, упълномощено да подпише декларацията от името на производителя или на неговия упълномощен представител;

5. двете последни цифри на годината, когато е поставена маркировката за съответствие.

Чл. 10.

(1) Производителят трябва да състави техническо досие, описано в чл. 11, което да дава възможност да се оцени съответствието на произвежданите електрически съоръжения с изискванията на наредбата.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2003 г.) Производителят или неговият упълномощен представител трябва да съхранява техническото досие и декларацията за съответствие в продължение на десет години след последното произведено изделие и при поискване да ги представя на органите, извършващи надзор на пазара.

(3) (Нова - ДВ, бр. 74 от 2003 г.) Когато производителят не извършва стопанска дейност на територията на Република България и няма упълномощен представител по чл. 4, ал. 3 ЗТИП, задължението по ал. 2 е на лицето, което пуска електрическото съоръжение на пазара.

Чл. 11.

Техническото досие трябва да обхваща проектиране, производство и функциониране на електрическото съоръжение и да включва:

1. общо описание на електрическото съоръжение;

2. (изм. - ДВ, бр. 74 от 2003 г.) общи конструкторски и производствени чертежи, схеми на детайлите, възлите, веригите и др.;

3. описания и пояснения към чертежите, схемите и функционирането на електрическото съоръжение;

4. списък на стандартите, на които изделието отговаря изцяло или частично, и/или описание на техническите решения, които са приети, за да се осигури съответствие с изискванията за безопасност по наредбата, когато не са приложени стандарти;

5. резултати от направените изчисления при проектирането, проведените изпитвания и др.;

6. протоколи от изпитвания.

Чл. 12.

Производителят трябва да предприеме всички необходими мерки производственият процес да осигури съответствие на произвежданото електрическо съоръжение с техническото досие и с приложимите за него изисквания на наредбата.

Съдържание

Глава четвърта (Нова - ДВ, бр. 74 от 2003 г.)
РЕД ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ НА ЛИЦА ЗА ИЗГОТВЯНЕ НА ЕКСПЕРТЕН ДОКЛАД ЗА СЪОТВЕТСТВИЕТО

Чл. 13.

Лице, което кандидатства за получаване на разрешение за изготвяне на експертен доклад по чл. 5а, трябва да отговаря на критериите по чл. 10, ал. 1 ЗТИП и:

1. да има методики и инструкции за изпитване на електрическите съоръжения, когато не се прилагат стандартите по чл. 5, ал. 1;

2. да има наръчник на системата по качеството.

Чл. 14.

(1) Лицето по чл. 13 подава до председателя на Държавната агенция за метрология и технически надзор (ДАМТН):

1. заявление, в което се посочват продуктите, за които лицето желае да получи разрешение за изготвяне на експертен доклад за съответствието;

2. удостоверение за актуално съдебно състояние, когато е регистрирано по Търговския закон, или копие от акта за създаване, когато е създадено с акт на Министерския съвет;

3. справка за обхвата на компетентност и за техническите средства, с които разполагат собствените му лаборатории за изпитване и/или лабораториите за изпитване, с които има сключени договори;

4. копие от сключени договори с подизпълнители, когато ще се възлагат изследвания и изпитвания на други лица;

5. декларации на лицето и на наетия от него персонал за обстоятелствата по чл. 10, ал. 1, т. 3, 5 и 7 ЗТИП;

6. справка по чл. 10, ал. 1, т. 4 ЗТИП;

7. копие от договор за застраховка за вредите, които могат да настъпят вследствие на неизпълнение на задълженията му;

8. списък на стандартите по чл. 5, ал. 1, отнасящи се до продуктите, посочени в заявлението;

9. методики и инструкции за изпитване на електрическите съоръжения, когато не се прилагат стандартите по чл. 5, ал. 1;

10. наръчник на системата по качеството.

(2) В случаите почл. 11, ал. 2 ЗТИП лицето по чл. 13 подава до председателя на ДАМТН:

1. документите по ал. 1, т. 1, 2, 3, 6, 7, 8 и 9;

2. сертификат за акредитация по стандарт БДС EN 45011 за сертификация на продуктите, за които кандидатства да получи разрешение за изготвяне на експертен доклад за съответствието, издаден от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" или от органи по чл. 11, ал. 3 ЗТИП.

Чл. 15.

(1) Оценяването на изпълнението на изискванията на чл. 14 се извършва по процедура, утвърдена от председателя на ДАМТН, която се предоставя на заявителя.

(2) В срок до 3 месеца от получаване на документите по чл. 14 председателят на ДАМТН издава разрешение за изготвяне на експертен доклад за съответствието по чл. 5а със срок на валидност 3 години или отказва издаването му с мотивирано решение.

Съдържание

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
 

§ 1.

Наредбата се приема на основание чл. 7, ал. 1 от Закона за техническите изисквания към продуктите.

§ 2.

Наредбата влиза в сила 18 месеца след обнародването й в "Държавен вестник".

Съдържание

Търговско-промишлена палата - Стара Загора
6000 Стара Загора, ул. Г.С.Раковски 66, тел./факс 042 626033, 626297, 39627,
e-mail: office@chambersz.com,
web site: www.chambersz.com